vitrine gir

Anal seks nedir?

Anal seks, anüs içinde penis (popo) ilişkisi anlamına gelir. Bazı insanlar anal seksten hoşlanırken bazıları bundan hiç hoşlanmaz. Beğenmiyorsan ya da denemek istemiyorsan, birinin seni buna zorlaması doğru değil. Seks sırasında iyi hissetmelisin ve ikiniz için de rahat olmalıdır.

 

Rahat değilseniz ve kayganlaştırıcı kullanmazsanız anal seks canınızı yakabilir. Anüs vajinanın yaptığı gibi kendi kayganlığını oluşturmaz yani kayganlaştırmayı sağlayan sıvıyı salgılamaz, bu nedenle kayganlaştırıcı kullanmak penisin (veya bir seks oyuncağının) anüse daha kolay girmesine yardımcı olur ve prezervatifin yırtılmasını önler.

 

Vazelin, losyon veya bebek yağı gibi içinde yağ olan hiçbir şey kullanmayın. Yağ bazlı kayganlaştırıcılar prezervatifi zayıflatabilir ve yırtılma olasılığını artırabilir. Eczanelerde ve marketlerde prezervatif reyonlarından güvenli kayganlaştırıcılar (su veya silikon bazlı) alabilirsiniz.

 

Vücudunu dinle, anal seks (veya herhangi bir seks) canınızı yakıyorsa, yapmayı bırakın. Acı verici veya rahatsız edici sekse devam etmemelisiniz ve eşiniz buna saygı duymalıdır.

 

Anal seksten hamile kalamazsınız. Ancak korunmasız anal seksten (prezervatifsiz) HIV de dahil olmak üzere cinsel yolla bulaşan hastalıklara yakalanma olasılığı daha yüksektir. Bu nedenle, STD alma şansınızı azaltmak için her zaman prezervatif ve kayganlaştırıcı kullanmak önemlidir.

Anal seks nasıl yapılmalıdır?

Anal bölgeyi ilk keşfettiğinizde garip gelebilir, bu yüzden başlamadan önce siz ve eşinizin bunun hakkında konuştuğunuzdan ve denemek istediğinizden emin olun. İstemediğinizi fark ederseniz, partnerinize anal seksin size göre olmadığını açıklayın.

 

Eğer anal seks yapmaya karar verirseniz, fikre alışmak için yavaşça dokunma ve okşama ile başlayın ve rahatladığınızdan emin olun. Bu önemlidir çünkü anüste (sfinkter) penetrasyonun rahat olması için gevşetilmesi gereken bir kas vardır. Anal seks yapıyorsanız, bol miktarda kayganlaştırıcı kullanın ve biraz masaj başlayın. 

 

Partneriniz hazır olduğunda içeri girin ve sonra tekrar dışarı çekin. Tamamen içeri girene kadar buna devam edin. Partnerinizi dinlediğinizden ve nasıl hissettiğini anladığınızdan emin olun. Rahatsız olduğunda veya acı içinde olduğunda her an durmaya hazır olun.

 

Anal seks, hem veren hem de alan kişi için uyarıcı ve zevkli olabilir. Ancak nasıl hissettirdiğine alışmak biraz zaman alabilir. İlk seferinde mükemmel gitmezse bile, ikinizin de tekrar istediği bir zaman tekrar deneyebilirsiniz. İstediğiniz zaman durdurabileceğinizi unutmayın. Bir şeye başlamış olmanız, devam etmeniz gerektiği anlamına gelmez.

Anal Seks Güvenliği: Bilmeniz Gereken Her Şey

Anal Seks Güvenli mi?

Anal seks biraz tabu bir konu olmasına rağmen giderek daha popüler bir cinsel aktivite olmaya başladı. Daha fazla çift bu tür yeni yeşleri denemeye başladıkça riskleri, zevkleri ve uygun stratejiyi anlamak önemlidir.

 

Hastalık Kontrol Merkezlerine (CDC) göre, anal seks öncelikle 45 yaşın altındaki çiftler arasında popülerlik kazanıyor. Aslında, ulusal bir ankette, kadınların %36 ve erkeklerin %44  oranı karşı cinsten bir partnerle anal seks yaptığını söyledi.

 

Anal seksi bir penisle anal penetrasyon olarak düşünebilirsiniz, ancak birkaç seçeneğiniz daha var. Anal seks parmak veya dil ile de yapılabilir. Seks oyuncakları gib ivibratörler ,dildolar ve popo fişleri de kullanılır.

 

Herhangi bir cinsel aktivite gibi, anal seks de doğası gereği güvensiz değildir. Sadece diğer bazı cinsel aktivite biçimlerinden daha fazla planlama, hazırlık ve iletişim gerektirir. Seks sırasında güvenlik birinci öncelik olmalıdır, ancak eğlenmek de kesinlikle önemlidir. Daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin.

Anal Sekste Dikkat Edilmesi Gereken Şeyler

Anal seksi merak ediyorsanız, bir sonraki yatak odanızdaki seksten önce hazırlıklı olmanız önemlidir. Yaralanma veya hastalık riskinizi azaltmanın tek yolu, alacağınız uygun önlemlerdir. Kendinden emin hissettiğinde, deneyimden zevk alman daha olasıdır.

İşte anal seks yapmak için önceden bilmeniz gerekenler:

1. Vajinadan farklı olarak anüs yağlanmadan yoksundur.

Bir kadın uyandırıldığında, vajina seks için kendi kayganlaştırıcısını sağlar. Ancak anüs öyle değil, bu durum anal seks yapacağımızda kayganlaştırıcıyı yapay olarak bizim tedarik etmemiz gerektiği anlamına geliyor. Yağlama olmadan penetrasyon anüs içindeki hassas dokuyu yırtarak ağrıya ve kanamaya neden olabilirsiniz.

2. Vajinal dokuda olduğu gibi anüs içindeki doku, anüsün dışındaki dokudan daha hassastır.

Anüsün etrafındaki doku ve cilt, sindirim sisteminizin alt kısmı için koruyucu bir bariyer görevi görür. Bununla birlikte, anüsün içindeki doku daha incedir, hassastır ve penetrasyon sonucu yırtılma ve kanama olasılığı daha yüksektir. Bu özelliklerde enfeksiyon, virüs veya bakteri geçirme olasılığını artırır. Cinsel yolla bulaşan herhangi bir enfeksiyonu (CYBE) olmayan iki partner bile derideki bu yırtıklar yoluyla bakterileri birbirlerine bulaştırabilir.

3. Vajina gibi, anüsün de rahat penetrasyona izin vermek için gevşemesi gereken bir kası vardır.

Anal sfinkter, rektum için biraz bekçi görevi görür. Ancak anal seks için bu kasın gevşemesi önemlidir. Sadece deneyimi daha zevkli kılmakla kalmaz, yırtılma veya rahatsızlık riskini de azaltır. 

4. Vajina gibi anüsün de bakterileri vardır.

Anal seksle bulaşmasından endişe etmeniz gereken tek şey bir CYBE değildir. Anal penetrasyondan sonra toparlanmak için önlem almazsanız, anüs içinde veya yakınında yaşayan bakteriler kolayca yayılabilir.

 

Prezervatif takıyorsanız , vajinal sekse geçmeden önce onu çıkardığınızdan ve yenisini taktığınızdan emin olun. Prezervatif takmıyorsanız veya ellerinizi veya oyuncak kullanıyorsanız, anal seksten sonra iyice yıkadığınızdan emin olun. Hepatit A ve E. coli gibi bakteriler temiz olmayan anal seks uygulamalarından bulaşabilir.

Anal Seks Hakkında Merak Edilenler

Anal seks yapmayı düşünen çiftler için bu yaygın soruların yanıtları, anal seksin sizin için doğru olup olmadığına karar vermenize yardımcı olabilir.

1. Anal Seks Acıtacak mı?

Bu sorunun cevabı evet ve hayır. Doğru yapılırsa, harika hissettirebilir. Ancak bu, anal penetrasyonunuz olduğu ilk seferde veya hatta ilk birkaç seferde biraz rahatsızlık hissetmeyeceğiniz anlamına gelmez. Acele etmeyin, rahatsız olursa durun ve duyuma alıştıkça daha az parmak veya daha küçük bir oyuncak kullanmayı deneyin.

2. Anal Sekste Kanama Normal mi?

Bu sorunun cevabı  evet ve hayır. İlk veya ikinci kez biraz kanama yaşamanız olasıdır. Ancak sonraki seferlerde kanama olmamalıdır. Olmazsa veya her ilişkide kanama kötüleşirse doktorunuzla konuşun. Bu kaba penetrasyondan kaynaklanabilir veya kızın sağlığını riste atacak bir işaret olabilir.

3. Kaka yapma yeteneğimi etkiler mi?

Şehvetli seks bittikten hemen sonra tuvaleti kullanma dürtüsü yaşayabilirsin ama anal seks kaka yapmana engel olmaz. Anal seks anüsünüzü germez ve bağırsak hareketlerini tutmanızı engellemez.

4. Diğer yan etkiler ve riskler

Anal seks ile birkaç başka yan etki mümkündür. Bunlar şunları içerir:

  • CYBE gönderme. HIV , bel soğukluğu , klamidya ve uçuk gibi cinsel ilişki sırasında bulaşan enfeksiyonlar ve hastalıklar anal seks yoluyla bulaşabilir. Aslında cinsel aktivite türleri arasında anal seks, en yüksek riskli olandır hem erkekler hem de kadınlar için HIV bulaştırmasının en yaygın yoludur.
  • Hemoroid. Anal seksten germe ve itme, mevcut hemoroidleri tahriş edebilir, ancak rektum ve anüs içindeki genişlemiş ve gerilmiş kan damarlarına neden olması olası değildir.
  • Kolon perforasyonu. Bu çok nadirdir, ancak anal penetrasyonun kolonunuzda bir delik açması mümkündür. Cerrahi onarım gereklidir, bu nedenle anal seks sonrasında şiddetli kanama ve karın ağrısı yaşarsanız, doktorunuza görünün.

Güvenli anal seks nasıl yapılır

Anal seks, partnerinizle eğlenmek için harika bir yol olabilir. Sadece bu yeni cinsel maceraya biraz planlama ve hazırlık yapmanız gerekiyor. İkiniz ne yapmak ve nasıl yapmak istediğiniz konusunda aynı fikirde olduğunuz sürece, bu deneyimin tadını birlikte çıkarabilirsiniz.

1. Partnerinizle konuşun

Normal seks sırasında anal seks sürpriz bir istek olmamalı ve “Pardon Kaymış!” gibi bahaneler büyük bir güven ve rıza ihlali olur. Anal seks yapmakla ilgileniyorsanız, partnerinizle konuşun . Sadece bir gün onunla dışarı çık ve merak ettiğin şeyleri partnerinle paylaş. Duygular karşılıklıysa macera sizi bekler.

2. Anal Temizleyici Yönetimi Olan Lavman Kullanabilirsiniz

Anal seksin iğrenç olduğunu düşünüyorsanız ve böyle bir endişeniz varsa. Anal bölgenin tertemiz bir şekilde temizlenmesini istiyorsanız, bağırsak hareketinden sonra rektumunuzun alt yarısını temizlemek için lavman kullanabilirsiniz, ancak bu gerekli değildir. Bu ürünleri çoğu eczane ve eczanede bulabilirsiniz.

3. Tırnaklarınızı kesin

Tırnaklarınızı keserek partnerinizi kesme veya çizme riskinizi azaltın. Uzun tırnaklar anüsün ince ve hassas dokusunu yırtarak kanamaya neden olabilir. Ayrıca enfeksiyonlara neden olabilecek bakterilerin yayılma riskini artırır. Anal seksten sonra, özellikle vajinaya veya ağza sokmadan önce ellerinizi iyice yıkadığınızdan ve tırnaklarınızın altını ovduğunuzdan emin olun.

4. Anal Sekste Prezervatif kullanın

Anal seks yapanlara CYBE bulaşma riski çok yüksektir, ancak prezervatif kullanmak bu riski azaltır. Anüsten vajinaya geçmek istiyorsanız, yeni bir prezervatif kullandığınızdan emin olun. Prezervatif kullanmıyorsanız, vajinaya girmeden önce penisi veya kullanıyorsanız oyuncağı yıkayın.

5. Uygun Pozisyona girin

Birçok insan, arkalarında partneri varken yüzüstü yatmanın anal seks için iyi sonuç verdiğini düşünüyor. Giriş noktasını ayarladığınız sürece misyoner de çalışabilir. Köpek stili de kolay bir pozisyondur.

6. Kayganlaştırıcı Kullanmak bir zorunluluktur

Anal seksten keyif almanız için bolca kayganlaştırıcı kullanmanız gerekmektedir. Taktığınız prezervatifi kullanım dışı bırakmaması için su bazlı bir seçenek arayın. Fazla yağı temizlemek için bir yıkama bezi veya bebek mendili bulundurun.

7. Yavaş girin ve süreci eşinizle birlikte kontrol edin.

Anal seks öncesi ısınmak için 10 ila 15 dakika ön sevişme yapın. Bu sizin ve anal sfinkterinizin rahatlamasına yardımcı olur, bu da deneyimi daha keyifli hale getirebilir.

 

Her şeyi yavaş yapın, bol miktarda yağ kullanın ve çok ağrılı hale gelirse durun. İlk girişinizde penisin tamamını sokmayı hedeflemeyin. İlk giriş öncesi parmaklarınızla süreci kolaylaştırabilirsiniz ve ardından iki veya üç parmağa yükseltin. İlk veya iki seferden sonra siz ve eşiniz, zevkin başlangıçtaki rahatsızlıklardan daha üstün olduğunu fark edeceksiniz.

8. Büyük olasılıkla bir miktar Bok olacağını kabul edin

Bu oldukça basit bir şekilde, anal seks gerçeğidir. Önceden yıkasanız veya lavman kullansanız bile. Üstünüze bok bulaşma fikri sizi rahatsız ediyorsa, anal seks sizin için doğru seçenek olmayabilir.

9. Daha sonra veya başka bir şey yapmadan önce temizleyin

Anüs ve rektumunuz düşündüğünüzden daha temiz olsa da, mikroskobik dışkı her zaman mevcut olacaktır. Prezervatifleri değiştirerek ve iyice yıkayarak enfeksiyon riskinizi azaltabilirsiniz. Önce temizlemeden asla anüsten vajinaya veya ağza gitmemelisiniz.

Anal sekste orgazm olur mu?

Anal seks sırasında orgazm olabilir. Bazı insanlar için anüs erojen bir bölgedir. Anüs hassas sinir uçlarıyla doludur, bu nedenle cinsel uyarıma çok açıktır. Erkek partner için penisin etrafındaki sıkılık da hoş olabilir.

Erkekler Oral Seksten Neden Daha Fazla Zevk Alır?

Anal seks ayrıca erkeklerde prostat bezini uyarır ve bu da erkeğin orgazmını artırabilir. Kadınlar için anal seks sırasında doruğa ulaşmak için klitoral uyarı gerekebilir, ancak her kadın bu şekilde orgazma ulaşamaz. Doruğa ulaşmak için oral veya vajinal seks gerekli olabilir.

Sonsöz

Siz ve eşiniz sizi neyin tahrik ettiğini, neyi denemekle ilgili merak ettiğinizi ve seks sırasında nasıl hissettiğinizi rahatça konuşabileceğiniz yerleşik bir ilişkiniz varsa, anal seks cinselliğinizi keşfetmenin başka bir eğlenceli yoludur. Anal seksi güvenli ve eğlenceli hale getirmek için uygun önlemleri alın ve bu harika bir seçenek olabilir.

 

Eğer denerseniz ve beğenmezseniz, ölmezsiniz. Eğlenmenin birbirinizden zevk almanın ve farklı şeyler denemenin sayısız başka yolu vardır. Deneyim hakkında birbirinize karşı açık ve dürüst olmak, birlikte öğrenmenize yardımcı olabilir.

İlginizi Çekebilecek Benzer Konular

^